» BaşlıkBakan'dan menkul kıymetlere vergi açıklaması

Yayınlanma Zamanı: 2017-11-10 23:59:00

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, altına dayalı tahvil ve kira sertifikasına ilişkin vergi uygulaması hakkında "Bununla ilgili geçtiğimiz günlerde bir düzenleme yaptık. Arkadaşlar sunum kitapçığında, bu konuyu 'yapılacaklar' kısmına sehven koymuş." dedi.
 

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, altına dayalı tahvil ve kira sertifikasına ilişkin vergi uygulamasının aslında bir düzenleme olduğunu belirterek, "Bununla ilgili geçtiğimiz günlerde bir düzenleme yaptık. Arkadaşlar sunum kitapçığında, bu konuyu 'yapılacaklar' kısmına sehven koymuş." dedi.

Elvan, bakanlığının 2018 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, altına dayalı tahvil ve kira sertifikasına ilişkin vergi uygulaması konusunda bazı internet sitelerinde yer alan haberlerle ilgili açıklama yaptı.

Bunun aslında yapılmış bir düzenleme olduğuna işaret eden Elvan, şunları söyledi:

"Basında, sanki yeni bir vergi uygulaması gibi anlaşılmış. Böyle bir şey söz konusu değil. Döviz ve altına dayalı menkul kıymetler ile bunların dayanak varlıklarının tabi olduğu vergi uygulamalarının gözden geçirilmesi, Orta Vadeli Programda yer alıyor. Bununla ilgili geçtiğimiz günlerde bir düzenleme yaptık. Yüzde 10 olan altına dayalı tahvil ve kira sertifikasındaki stopaj oranını yüzde sıfıra indirdik. Arkadaşlar sunum kitapçığında, bu konuyu 'yapılacaklar' kısmına sehven koymuş."

Elvan’ın TBMM konuşma metninde, "Döviz ve altına dayalı menkul kıymetler ile bunların dayanak varlıklarının tabi olduğu vergi uygulamalarının gözden geçirilmesi sağlanacak." ifadeleri geçmişti. 

Bakan konuşma metninde Türkiye ekonomisine ilişkin genel değerlendirmelerde de bulundu. 

Elvan, yıl sonunda enflasyon tahminini yüzde 9,5 seviyesinde tuttuklarını belirtti. 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Kalkınma Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının bütçelerinin görüşülmesine başlandı.

AK Parti Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç başkanlığında toplanan komisyonun 22. turunda Kalkınma Bakanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile kalkınma ajanslarının bütçeleri görüşülecek.


Duyuru
Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir.
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !


Learn more